Naiseks olemise kunst.
Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma.

Rahvasuu naljatab, et Jumal, kes oli maailmaloomise protsessis mehe valmis meisterdanud, silmitses teda hetke ja mõtles: „Ma suudan paremini.“ Ning tegi naise.

Väeline naine on jumaliku loomingu kauneim meistritöö. Kuidas aga elada oma elu selliseks, et jumalik läte naises ei kuivaks, et sära aastatega ei tuhmuks, vaid väge tuleks vanusega juurde? Et sellest väest saaks toitu enesehinnang, mis on kõikide suhete aluseks? Selline elu on kunst.

Naise süvamaailma allhoovuseid, mis juhivad ta mõtlemist, tundmusi ja käitumist, võib kutsuda naise arhetüüpideks. Arhetüüpide palett on igal naisel sünnihetkel olemas, see on justkui tema Ürgnaise kood, mis peaks tagama täisverelise elu. Eluterved arhetüübid muudavad naise väeliseks, variarhetüübid kahandavad ta väetiks. Eluterve arhetüüp on tasakaalus. Paraku on aga nii, et tasakaalu on mõnikord keeruline leida ja raske hoida - eriti kui elu on parajasti keeruline. Vääratada võib mõlemale poole – minnes üle võlli ehk siis evida mingit energiat liiga palju või siis vastupidi – naisel pole sisemist jõudu/julgust/oskust arhetüüpi endas kogeda. Tulemuseks on ebaküpsete variarhetüüpide domineerimine naise psühholoogias.

Arhetüübid – Tütarlaps, Armastaja, Perenaine ja Kuninganna – avalduvad naise elu erinevates tahkudes. Tütarlaps toob naise ellu emotsionaalsuse, elurõõmu, mängu ja liikuvuse, tantsu ja spordi. Sensuaalse Armastaja abil astub naine füüsilisse kontakti mehega. Perenaine kannab naise elus hoolt tema perekondlike suhete, koduhoiu, puhtuse ja enda sisemise maailma hoidmise eest. Kuninganna ilmneb suhetes välismaailmaga, oma väärtuse teadmises ning oma seisukohtade selges ja julges avaldamises.

Aga miks ei võiks mõned naised ollagi väärikad ja targad Kuningannad, teised elurõõmsad ja muretud Tütarlapsed, kolmandad hoolitsevad, hoolitsetud ja emalikud Perenaised ning neljandad sensuaalsed ja müstilised Armastajad? Miks peaks üks naine olema valmis vahetama aeg-ajalt mugavad toasussid kontsakingade vastu või olema valmis teiste ees oma seisukohti kaitsma selmet end vaikselt ülejäänute taha peita - kui need tegevused ja kaasnevad muutused sisemises energias väga võõrad tunduvad? Vastus on lihtne. Esiteks, mida paremini on naine kodus kõigis neljas arhetüübis, seda mugavamalt saab ta hakkama erinevate situatsioonidega millesse elu ta toob. Teiseks on igal naisel sünnihetkel kõik neli arhetüüpi juba olemas. Kui need ei saa avalduda oma eluterves vormis, astuvad lavale variarhetüübid. Pikaajaline viibimine variarhetüüpides on aga kurnav nii naisele endale kui teda ümbritsevatele inimestele.

Mis on need põhjused, miks naine kaotab kontakti väeliste arhetüüpidega? Milliseid arhetüüpe mehed suhetes naistega otsivad? Milliseid arhetüüpe vajab naine suhete õnnestumiseks? Millised variarhetüübid toovad garanteeritult kinnijäämise negatiivsetesse emotsioonidesse?

„Naiseks olemise kunst“ viib lugeja naise psüühika inglite ja deemonite – arhetüüpide ja variarhetüüpide – juurde. Lootuses, et varjupoolte teadvustamise ja elutervete arhetüüpide väljendamise kaudu saab naine uurida end uuest vaatevinklist ja parema kunstilise tulemuse nimel ehk muuta oma elu.

---

Katrin Saali Saul on kirjutanud raamatu, mille järgi on puudust tuntud juba aastaid. Naiseksolemine on keeruline, sest naisel on palju rolle, mida on omavahel raske sobitada. Paljud tublid naised saavad hästi hakkama praktilise eluga, on pühendunud emad oma lastele ja suurepärased perenaised oma kodus. Leidub tarku ja autoriteetseid naisi, kelles on kuningannalikku väärikust, mis paneb neid austama. Aga mis elu see on, milles pole ruumi tütarlapselikul muretusel ja rõõmsal naerul? Süda on tühi ja külm, kui puudub armastus, pole kuumi suudlusi ja kirglikku lähedust. Kahju küll, kuid küpset naiselikkust, kus need naiseksolemise erinevad tahud on välja elatud nii mõnusalt, et elu pakub rõõmu ka naisele endale, kohtame tänapäeval siiski harva.

Naiseksolemise kunst viib lugeja inimpsüühika sügavate allhoovuste juurde, mis jäävad nähtamatuks, kuid ometigi mõjutavad meid igal hetkel, tahame me seda või mitte. Just nii nagu arvuti sügavuses on info, mida me ekraanil kunagi ei näe, aga mis käivitab kõik ülejäänud programmid, on arhetüübid info kollektiivse alateadvuse kõvakettal. Arhetüübid õpetavad meid olema inimesed. Nad on nähtamatud mõjutajad, kellega tasub sõbrustada, et saada neilt väge ja juhatust. Kui mängus on arhetüübid, ei jää keegi ükskõikseks, sest nad puudutavad meid sügavalt. Nende imelist puudutust tunneme, kui naudime ükskõik millist maailma parimat kunstiteost, raamatut või filmi. Tütarlaps, Armastaja, Perenaine ja Kuninganna on arhetüübid, kes õpetavad naisi ühinema väeallikaga enda sees. Just nii, kinnitades oma juured inimkonna alateadvuse rammusasse pinda, saab iga naine jõuda omaenda täiuseni.

Autor on teinud võlutrikki ja ühendanud tervikusse ühendamatu – raamatu süvapsühholoogiline sisu on esitatud erakordselt lihtsalt ja selgelt ning see on põnev lugemistükk neilegi, kes akadeemilisest psühholoogiast kauge kaarega mööda käivad. Katrin Saul on suurepärane jutustaja, tema mahlakas keel ja võrratud kujundid avavad naise hingeelu salasoppe sügavamalt kui keegi eales varem on suutnud teha.

Igaühel on siit midagi võtta. See on suurepärane käsiraamat naistele, kes on parasjagu iseendaga vaenujalal või vajavad suhete klaarimise õpetust, rõõmuks neile, kes eluga kenasti hakkama saavad, kuid vajavad juurde vürtsi ja värvi. Asendamatu teejuht meestele, kes soovivad oma mõistatuslikku Muusat paremini tundma õppida.

Marina Paula Eberth
Psühholoogiamagister
Holistika Instituudi juhataja

---

See raamat näitab teile maailma, milles tahaksite elada. Seda tasub väikeste suutäite kaupa ette võtta ja siis loetu üle järele mõelda. Autor on pereterapeut, nii et igal leheküljel kohtasin viiteid ka omaenese elule, ehkki olen mees ja mitte naine, kellest raamat ennekõike kirjutab. Õige ta ju on, et paljuski defineerin ka mina ennast kui meest läbi naiste. Nii hea kui halvas.

Aga teate, mis mulle selle raamatu juures kõige rohkem meeldis? Et see ei olnud eneseabi raamat, mis müüks teile 10 sammu, kuidas saada õnnelikuks. See on teekond läbi paratamatult toimivate naiste rollimaastike, kus on võimalik rahulikult kõndida ja ringi vaadata, saades rahulduse sellest, et suudad seejärel oma maailma paremini mõista.

Ilmar Raag
Filmirežisöör

--

Katrin Saali Saul „Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi maagilise arhetüüpide maailma“ - kohustuslik lugemine igale naisele. Ja mehele.

Sarnaselt plaastrite ja köharohuga peaks iga korraliku perenaise esmaabikarpi kuuluma ka Katrin Saali Sauli raamat naiste arhetüüpidest. Ikka selleks, et eemale hoida iseenda ja pere hingehädad.

See on kompass. Just nii nagu seitsmekümnendate ja kaheksakümnendate põlvkonnal ehtis kõigi raamaturiiulit „Avameelselt abielust“ juhendades neid esimeste teadmisteni intiimelust, võiks see raamat olla kompassiks igale naisele, et saada aru, kuhu ja kuidas liigelda oma hingemaastikul.

Arhetüüp on millegi algkuju ehk algpilt, millest kõik inimesed saavad ühte moodi aru. Autor tutvustab naiste arhetüüpe läbi muinasjuttude. Teos pakub praktilisi teadmisi ja oskusi, kuidas enda hinge eest hoolt kanda, suhete eest hoolitseda, lastega rääkida, hoida kodus tasakaalu. Kokkuvõtvalt – kuidas eluga hakkama saada nii, et silmadesse jääks sära alles.

Millised on siis need naise eluterved põhiarhetüübid?

Tüdruk – Me vajame Tüdrukut endas, et elus mitte „ära kuivada“. Temas on elurõõmu, uudishimu ja imetlust. Tüdruku kõige tähtsam oskus on usaldada ning olla kohal – siin ja praegu. Ta hoiab suhtes lootust, näitab välja tundeid, on spontaanne, õnnelik, loov ja ta unistab.

Armastaja – Et südamel oleks põhjust edasi tuksuda, vajame me Armastajat, kes annab meile hinge- ja kehasoojust. Temas on tabamatu naiselikkus. Armastaja oskab olla salapärane, kirglik, häbitu, oskab nautida ning ahvatleda. Armastaja huikab, pakub seksuaalset naudingut, inspireerib meest tema muusana ja kiirgab rahulolu.

Perenaine – Perenaine loob meile kodu – koha, kuhu tulla. Tema oskustest sõltub meie sisemine puhtus, rahu ja tasakaal. Hea Perenaise kodus ega hinges ei ole kohta kannatusele. Ta tunneb suhete seaduspärasusi, säilitab rahu, on teadlik oma väeallikatest, mõistab vaimseid põhitõdesid. Teab, mis peres ja kodus toimub, hoolitseb iseenda ja oma pere tervise eest.

Kuninganna – Et saaksime teha elus tarku valikuid, on meil vaja Kuningannat. Tema on see, kes oskab näha sihti, milleni jõuda ning kes oskab anda piisavalt hapnikku hingele ja ajule, et mitte ära minestada elukeerdkäikude ees ja sees. Kuninganna teab, millal on aeg midagi katki rebida ja millal on aeg midagi parandada. Ta oskab ennast väärtustada, ennast väljendada, oskab vaikida ja öelda ei. Ta teab oma missiooni elus, on kontaktis oma väega ja tunneb viisakusreegleid.

Mis aga juhtub, kui elu sõidab sisse ja me ei oska keerulise situatsiooniga toime tulla? Me kaotame kontakti eluterve arhetüübiga ning hakkame kas ülefunktsioneerima või alafunktsioneerima. Me lisame arhetüübile energiat juurde või võtame energiat ära ning kukume variarhetüüpi. Variarhetüüpide kirjeldusi võib lugeja pidada ehk raamatu kõige magusamaks osaks, kuna kirjutatud elu pealt, saab ära tunda oma pereliikmeid, sõpru ja ka ennast ning südamest naerda.

Mina usun, et terve naine = terve perekond. Ja me tervendame maailma üks perekond korraga.

Kadri Sakala,
Sertifitseeritud Imago suhteterapeut, holistiline terapeut

---Näidis (17 lehekülge).
---
Saadaval trükitult vähemalt järgmistes poodides: Pilgrim, Rahva Raamat, Apollo    ja e-raamatuna: Rahva Raamat, Apollo
Ingliskeelne "The Art of Being a Woman. Discover Your Feminine Power through the Magic of Archetypes" on lisaks saadaval ka Amazonis.
    

Goodreadsis antud hinded
Naiseks olemise kunst Naiseks olemise kunst
reviews: 9
ratings: 104 (avg rating 4.11)

Eluterve kärgpere käsiraamat Eluterve kärgpere käsiraamat
reviews: 1
ratings: 28 (avg rating 4.32)